Winiarze, zarówno ci początkujący, jak i zajmujący się swoją pasją od lat, doskonale wiedzą, jak ważną role odgrywają drożdże w produkcji wina. To dzięki nim możliwy jest proces fermentacji trunku. Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów drożdży gorzelniczych TURBO. Wybranie odpowiednich z nich to z pewnością połowa sukcesu naszego winiarskiego hobby.
Jednodniówki, czyli drożdże 24-godzinne
Pierwszą grupą drożdży TURBO są drożdże 24-godzinne tzw. jednodniówki. Są to specjalnie przygotowane mieszanki drożdży, które pozwalają na odfermentowanie 6 kg cukru w 24 godziny, czyli wystarczy jedna doba, aby drożdże zadziałały, jak należy. Najbardziej popularne marki w tej grupie to Alcotec 24, SpiritFerm 24 i Cobra 24.
Drożdże mocne
Kolejną grupę stanowią drożdże mocne, które pozwalają odfermentować około 8 kg cukru w jednym nastawie. Czas ich pracy jest nieco dłuższy, bo wynosi około 5 dni, zaś tolerancja alkoholu do około 19 %. Do najlepszych marek w tej grupie należą Cobra 48, SpiritFerm Moskva, T48 (czerwone), SpiritFerm8, Cobra 8 oraz Alcotec 48.
Drożdże Pure
Jeżeli zależy nam na czystości fermentacji, a co za ty idzie czystości finalnego produktu, należy użyć drożdży typu PURE, gwarantujących właśnie czystą fermentację. Do tej grupy należą drożdże Cobra Pure, T Vodka Star oraz Alcotec Vodka Star. To najlepsi reprezentanci tej grupy drożdży.
Drożdże przeznaczone do dużych nastawów
Jeżeli posiadamy dużej wielkości zbiorniki fermentacyjne np. 500-litrowe i chcemy w nich przeprowadzić jedną, dużą fermentację, musimy użyć specjalnych rodzajów drożdży, które posiadają taką właściwość, że nie przegrzewają nastawu. Gdy nastaw osiągnie zbyt wysoką temperaturę, drożdże po prostu poumierają, a fermentacja nie dojdzie do skutku, a jeśli nawet się rozpocznie, to w pewnym momencie zostanie przerwana. W tym przypadku polecane są takie drożdże, jak Cobra 6, Spirit Ferm XXL. Jeśli posiadamy nieco mniejsze zbiorniki, od 100 do 120 litrów dobrą alternatywą jest Cobra Mega Pack. Cobra Mega Pack to najcięższa paczka drożdży. Pozwala na odfermentowanie około stulitrowego nastawu, składającego się z 25 kg cukru lub 28 kg glukozy.
Drożdże ekonomiczne
Ostatnia grupa drożdży to drożdże ekonomiczne. Ekonomiczne, to wbrew pozorom, nie znaczy najtańsze drożdże na rynku. To drożdże, które są relatywnie tanie, a jakościowo bardzo dobre. W tej grupie najbardziej popularne drożdże to T3 (niebieskie), Spirit Ferm T3 oraz Samogon Turbo. Te drożdże dają naprawdę dobre rezultaty, a pozwalają zaoszczędzić.
Jeżeli chodzi o oszczędności, na pewno nie warto kupować najtańszych drożdży, czasami sprzedawanych w zwykłych torebkach strunowych, ponieważ nigdy nie wiemy, z jakim rodzajem drożdży mamy do czynienia, jaką pożywkę zawierają, jak długo będzie trwała fermentacja oraz czy drożdże nie są zwietrzałe. Zwietrzałe drożdże z pewnością nie dadzą tak dobrego efektu, jak oryginalny, próżniowo zapakowany produkt.