Bańki stalowe - do czego służą?

Udostępnij

Do produkcji i przechowywania domowych trunków najczęściej wykorzystywane są szklane naczynia nazywane balonami czy gąsiorami. Coraz częściej używa się też pojemników plastikowych, które są trwałe i łatwe w czyszczeniu. Warto jednak zwrócić swoją uwagę na stalowe zbiorniki, które mają jedną, podstawową zaletę. Wyczyścimy je szybko i bez większych problemów. Jak powszechnie wiadomo, czystość i sterylność w produkcji domowych trunków odgrywa pierwszorzędną rolę. Stalowa beczka spełnia zaś wszelkie kryteria higieny.Dlaczego warto korzystać ze stalowych beczek?


Beczki stalowe są nie tylko higieniczne. Stal nierdzewna doskonale nadaje się do produkcji alkoholi jeszcze z jednego powodu. Posiada specjalne właściwości fizykochemiczne, które są stałe. Nie ma, zatem obaw, że znikną z upływem czasu. Zakup stalowej beczki jest z pewnością inwestycją na lata. Inwestycją, która się opłaca. Oczywiście pod warunkiem, że naczynie będzie odpowiednio wykorzystywane, przechowywane i pielęgnowane.

Wybierając beczkę stalową, mamy pewność wieloletniej eksploatacji i bezproblemowej fermentacji. Krytycy beczek stalowych twierdzą, że stal wpływa na ostateczny smak trunku. Jednak nie jest to prawda. Możemy założyć, że stal nie zmieni smaku wyprodukowanego alkoholu, więc to, jak będzie smakował trunek, zależy tylko i wyłącznie od użytych do produkcji składników oraz ich proporcji. Beczki stalowe mają jedną, zasadniczą przewagę nad beczkami dębowymi. Nie zużywają się tak szybko. Jednej beczki stalowej możemy użyć wielokrotnie i za każdym razem uzyskać taki sam smak trunku. To doskonała opcja dla początkujących winiarzy, którzy mogą łatwiej uzyskać czysty efekt smakowy. Z kolei zaawansowanym miłośnikom produkcji domowych alkoholi stalowe beczki dają możliwość stosunkowo taniego eksperymentowania z nowymi smakami.


Bańka stalowa 75 l


To oryginalny włoski produkt, do produkcji, którego użyto najlepszej jakości stali nierdzewnej. Co istotne, całe naczynie wykonane jest z jednego kawałka stali. Nie posiada, zatem łączeń przy dnie i na boku. Korzyści płynące z takiego rozwiązania są oczywiste. Beczka charakteryzuje się większą szczelnością i naprawdę dobrą jakością. Co ciekawe, bańka wyposażona jest w otwór do wkręcania kranu ½. Dzięki temu możemy łatwiej rozlewać znajdujący się w niej trunek, zarówno w momencie jego przygotowywania, jak i do degustacji, gdy jest już gotowy.Bańki stalowe z podstawką i kranem


Bańki ze specjalną podstawką i kranem dostępne są w różnych pojemnościach – 2 litry, 3 litry i 5 litrów. Podstawka sprawia, że bańka jest uniesiona ponad podłogę, co ułatwia wykonywanie różnych czynności. Banka znajduje się na tyle wysoko, że możemy bez problemu podstawić naczynie pod kran i zlać płyn znajdujący się w środku. To naprawdę bardzo funkcjonalne rozwiązanie. Te beczki również produkowane są ze stali nierdzewnej, gwarantującej solidność i całkowite bezpieczeństwo trunku.