Drożdże piwowarskie i spożywcze - poznaj różnice!

Udostępnij

Drożdże z gatunku Saccharomyces Cerevise wykorzystywane są zarówno w branży spożywczej, jak i piwowarskiej. Szczep ten charakteryzuje się rozmaitymi właściwościami zdrowotnymi i bogactwem wartości odżywczych. Jednak drożdże spożywcze i piwowarskie różnią się od siebie i warto poznać te różnice, aby wybrać produkt dostosowany do naszych potrzeb.



Drożdze spożywcze


Drożdże spożywcze, nazywane również drożdżami piekarniczymi to jednokomórkowe organizmy z rodziny Saccharomyces cerevise. Znane były już w starożytności. Sam wielki filozof Hipokrates polecał napój sporządzony z drożdży, który miał wzmacniać i regenerować organizm. Cechy fizyczne oraz właściwości odżywcze drożdży piekarskich wykorzystywane są różnych gałęziach przemysłu. W branży piekarniczej stosuje się je do przeprowadzania procesu fermentacji alkoholowej w odpowiednich warunkach, a więc środowisku o niskim PH, podwyższonej temperaturze powietrza oraz optymalnym dostępie tlenu. To właśnie drożdże nadają ciastu drożdżowemu strukturę porowatą i lekko kwaśny, charakterystyczny smak.

Ale to nie jedyna możliwość wykorzystania drożdży piekarskich. Trudno o lepszy materiał do produkcji maseczek do twarzy czy włosów oraz sporządzania odżywczego napoju. Coraz powszechniej stosowanym rozwiązaniem są również szczepionki z martwych drożdży, których zadaniem jest wzmacnianie układu odpornościowego i przeciwdziałanie rozwojowi chorób autoimmunologicznych takich, jak Alzhaimer.



Drożdże piwowarskie


Drożdże piwowarskie określane są także, jako drożdże piwne lub browarne. One również należą do wspomnianego szczepu Saccharomyces cerevise, ale ich właściwości wykorzystuje się nieco inaczej, niż na przykład w przemyśle piekarskim. Bez drożdży piwowarskim produkcja jednego z najpopularniejszych trunków w naszym kraju, piwa, nie byłaby możliwa. Zanim powstanie dobrze nam znany napój, wytwarzana jest tzw. brzeczka. W odpowiednich warunkach gotuje się wodę, słód jęczmienny oraz chmiel. Następnie roztwór jest chłodzony i filtrowany. Dodaje się do niego glukozę i zalewa drożdżami, które są odpowiedzialne za cały proces fermentacji.

W ten sposób uzyskuje się drożdże piwne. Po odfiltrowaniu brzeczki, uzyskany osad jest odpowiednio przetwarzany. Nadaje się mu formę kapsułek lub tabletek. Ponieważ drożdże piwne należą do tego samego szczepu, co drożdże piwowarskie wykazują się podobnymi właściwościami odżywczymi. Ich działanie jest jednak mocniejsze. Wszystko za sprawą dosyć mocno skondensowanej formy. W zbitej tabletce składniki mineralne i wartości odżywcze pochodzące z drożdży są bardziej skumulowane. Drożdże spożywcze dostępne, jako miękkie kostki nie zawierają aż tak wiele składników odżywczych. Nie możemy jednak jednoznacznie stwierdzić, która forma drożdży jest lepsza. Drożdże piwne wykazują się z pewnością silniejszym działaniem.